Маловідомий донедавна український підприємець Макс Криппа придбав бізнес-центр «Парус» у центрі столиці.
GSC Game World
Natus Vincere
Максим Кріппа
український підприємець із великим інвестиційним портфелем. Він сфокусований на IT-секторі та інноваційних проєктах.
Фактом продажу «Вітрила» нікого не здивуєш, за час свого існування він неодноразово змінював власників. Але ось персоналії покупців - інше питання. Вони завжди викликають підвищений інтерес - Вагіф Алієв, Дмитро Фірташ, Вадим Столар, а тепер Макс Кріппа.
Міркування про варіанти того, що чекає на бізнес-центр у майбутньому, варто почати з аналізу нещодавно придбаних бізнесменом активів. Серед них найбільш відомими широкому споживачеві є такі:
Явний ухил інтересів Макса Кріппи в бік кіберспорту, який спостерігається з 2018 року, змушує припускати, що бізнес-центр «Парус» може бути переобладнаний на кіберспортивний хаб.
Сам же Макс Кріппа поки публічних інтерв'ю на тему планів на «Парус» не давав, тому можемо лише здогадуватися. І хоч версія про переобладнання 33-поверхового бізнес-центру на кіберспортивний хаб на перший погляд і видається несподіваною, але якщо проаналізувати попередні кроки Макса Кріппи, такий поворот подій видається більш ніж можливим.
Так, перші офіційні дані про те, що Олександр Кохановський, ідейний натхненник і перший менеджер «NAVI», продав організацію Максу Кріппі, з'явилися в пресі 2022 року. Але джерела, наближені до «Народжених перемагати», кажуть, що остаточне рішення ухвалили раніше, у 2018 році, і відтоді розпочалося будівництво високотехнологічного офісу, в якому в розпорядженні команд були ігрові пентхауси, де вони могли з комфортом удосконалювати свої навички, щоб і надалі підтверджувати статус чемпіонів. Кількість персоналу організації збільшилася в чотири рази. Такий крок Макса Кріппи дає підставу думати, що він зацікавлений у розширенні простору для майбутніх кіберспортсменів.
Що стосується ідеологічної складової розвитку саме українського кіберспорту, наочним прикладом слугує кейс з іншим його активом - студією кіберспортивних трансляцій Maincast. Щоб відстежити зміни в її політиці, потрібно знати історію. Українська студія трансляції кіберспортивних подій Maincas була створена в Україні 2018 року досвідченим у такому бізнесі Віталієм Волочаєм. Свою першу компанію RuHub, що спеціалізується на трансляції кіберспортивних турнірів, він створив у 2013 році. Компанія вела трансляції на країни СНД. За рік у RuHub прийшли московські інвестори і в обмін на інвестиції захотіли, щоб філія студії відкрилася в Москві. А після подій в Україні у 2014 році московські інвестори зажадали закриття офісу в Києві. Після чого Волочай продав свою частину компанії і припинив відносини з інвесторами RuHub. Він врахував негативний досвід роботи з російськими інвесторами і 2018 року, створивши студію Maincast, почав шукати інвестиції на її розвиток уже в Україні. Після переговорів, що тривали кілька місяців, інвестором став Макс Кріппа. Maincast отримала необхідні фінансові вливання і швидко посіла помітне місце в рейтингу студій, що транслюють кіберспортивні події в країнах СНД. Справжній фінансовий успіх прийшов до студії під час пандемії COVID-19, тоді ж у ESL було придбано права на трансляцію турнірів російською мовою, вартість яких перевищила 2,5 мільйона доларів США. Але початок повномасштабного вторгнення Росії в Україну 24 лютого 2022 року змінив пріоритети. Відразу було ухвалено рішення відмовитися від трансляцій російською мовою, але перехід зробити плавним, щоб спробувати донести кіберспортивному ком'юніті Росії інформацію про те, що насправді відбувається в Україні під виглядом Спеціальної Військової Операції, як війну називали російські ЗМІ. Поряд із роботою проти російської пропаганди, Максу Криппі належало вирішити питання з оплаченими раніше правами на трансляції. Повна відмова від них неминуче призвела б до банкрутства в ситуації, що склалася, коли українські рекламодавці припинили виділяти кошти на рекламу, а з російськими розірвали співпрацю з початком повномасштабного вторгнення Росії. Через три місяці Maincast вдалося домовитися з ESL про відчуження прав тільки на російськомовні трансляції, україномовні трансляції залишилися за студією. Це рішення було продиктоване категоричним небажанням мати щось спільне з окупантом, але за підсумком принесло і комерційний успіх - україномовний контент призвів до зростання переглядів на 1050%, що дорівнює 5 мільйонам годин переглядів.
Звісно, у зв'язку з повномасштабним вторгненням Росії в Україну зміни було впроваджено в усі активи Макса Кріппи - від розірвання контрактів з російськими рекламодавцями і партнерами до допомоги ЗСУ. Його компанія «GSC Game World» і «NAVI» на постійній основі передають автомобілі на фронт, беруть участь у благодійних проєктах зі збору коштів для допомоги постраждалим від російської агресії. Окремо підприємець створив благодійний фонд MK Foundation. Фонд не збирає донати, а перебуває на повному фінансуванні Макса Кріппи і на сьогоднішній день надав допомогу на більш ніж 718.6 млн гривень.
Повертаючись до прогнозів майбутнього бізнес-центру «Парус» - перераховані вище кроки Макса Кріппи, імовірно, свідчать про його націленість на розвиток кіберспорту в Україні як перспективного напряму, здатного залучати в нашу країну значні інвестиції. А також про готовність відсікати нехай і потенційно прибуткові, але шкідливі для України рішення. Можливо, у найближчому майбутньому «Парус» стане точкою тяжіння світового кіберспортивного співтовариства і все ж перетвориться на кіберспортивний хаб. Можливо - так і залишиться бізнес-центром у найкласичнішому його розумінні. Як би там не було, ми спостерігатимемо і триматимемо вас у курсі подій.